Hranice člověka


Termín výstavy

14. 2. –⁠⁠⁠⁠⁠ 16. 3. 2025

Otevírací doba

út-ne 10:00–⁠⁠⁠⁠⁠18:00

Vernisáž

13. 2. 2025 v 18:00

Kde

Galerie NTK

Kurátorky

Petra Filipová a Tereza Severová

 

V dnešní době, přesycené informacemi, zahlcené katastrofami a blízkými i vzdálenými hrozbami, v čase válečných konfliktů a v období, kdy si mnohem intenzivněji než dříve uvědomujeme otisk lidské ruky v krajině, v době žalu a smutku po původní sounáležitosti s přírodou a s tušením blížícího se konce starých (ne)pořádků, sbíráme v sobě naději na nové struktury „spolu-žití“ na planetě Zemi. Přehodnocujeme svou roli – roli člověka. Co to vlastně znamená být člověkem? Jak se identifikujeme? Zjistili jsme, že striktní vymezení tohoto pojmu již dávno neplatí. Už na začátku svého výzkumu jsme si uvědomili, že většina našich respondentů vnímá pojem člověk jako něco, co nelze jednoznačně definovat či ohraničit. Tento pojem přesahuje do dimenzí přírody, mikrokosmu i makrokosmu. Je ovlivněn stroji a digitálním světem, který proniká do lidského vnímání, fungování a jednání. Digitální realita přetváří naši mysl a mění naše vnímání fyzického světa. Výstavní projekt Hranice člověka je pokusem o redefinici tradičního výtvarného žánru portrétu a jeho aktualizaci. Klade si otázku, jak můžeme v dnešní době vizuálně reprezentovat podobu konkrétní osoby s ohledem na nové technologie a soudobé koncepce lidství. Vychází z posthumanistických teorií, které přehodnocují sociální kategorie a překračují tradičně vymezené hranice lidského, stejně jako samotný pojem člověk (human).

 

Hranice člověka

Vystavující

Studenti UHK: Ateliér Intermediální tvorby/Video performance/Prostorové tvorby: Barbora Bílková, Sofie Eliášová, Aneta Hloucalová, Aneta Jarošová, Jan Koťátko, Kamila Kuldová, Barbora Maisnerová, Lada Nováková, Lada Michaela Pelcová, Vít Ondroušek, Anežka Šrejberová, Adam Šťovíček, Eliška Vrabcová a další… Pedagogové a hosté: Daniela Baráčková, Viktor Dedek, Anna Hulačová, Tomáš Hrůza, Eva Jiřička, Tomáš Moravec, Tereza Severová


Rail4V4+V Railway Heritage


Termín výstavy

17. 1. - 15. 2. 2025

Kde

Parter

Autoři

Lukáš Beran, Jan Zikmund, VCPD ČVUT

 

Expozice Rail4V4+V Railway Heritage je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Galerií NTK aVýzkumným centrem průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Putovní výstava stručně představuje 50 vybraných památek železničního dědictví pětice historicky provázaných zemí: srbské Vojvodiny, Maďarska, Slovenska, České republiky a Polska. Je výstupem dvojice navazujících výzkumných a popularizačních projektů „Rail4V4+V“, financovaných z Mezinárodního visegrádského fondu, které si kladly za cíl posílit úlohu železnice při zachování středoevropské kolektivní identity prostřednictvím jejího hmotného i nehmotného dědictví a zdůraznit její regionální i přeshraniční význam.

Výstavu je možné zhlédnout od 17. ledna do 15. února ve foyer Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích, poté se přesune do výstavního prostoru kavárny Stanice na nymburském nádraží.

Na projektu Rail4V4+V vedeným Platformou za studije kulture CULTstore z Noviho Sadu se podílí Fakulta architektúry a dizajnu Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego z Vratislavi, Aviscon Tanácsadó és Szolgáltató Kft. z Budapešti a Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze.

 

FUA TUL 30

FUA30 a Jiří Suchomel: Architektura spolupráce


Termín výstavy

29. 11. 2024 – 26. 1. 2025

Otevírací doba

út-ne 10:00-18:00

Kde

Galerie NTK

Vernisáž

28. 11. 2024 od 18:00

 

Zveme Vás na KOMENTOVANOU PROHLÍDKU výstav FUA30 a Jiří Suchomel: Architektura spolupráce ve čtvrtek 23. ledna 2025 od 17 hodin. Výstavami vás provedou osobně: architekt Jiří Suchomel, kurátor Filip Šenk, děkan FUA TUL Jan Stolín a kurátor Karel Srp. Vstup ZDARMA

 

 

Výstavy „Jiří Suchomel: Architektura spolupráce“ a „FUA30“ se konají u příležitosti výročí 30 let od založení FUA TUL. Vystavena bude architektonická tvorba zakladatele fakulty, prof. Jiřího Suchomela, instalace doc. M.A. Jana Stolína a prezentace fakulty. Výstava vznikla ve spolupráci Národní technické knihovny a Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec.

Více informací o výstavě naleznete zde.

 
 
 

Archiv výstav

Kurátor galerie

Milan Mikuláštík
  milan.mikulastik@techlib.cz
  773 653 825

 

Prostor knihovny i galerie je bezbariérový, včetně přístupu k toaletám.

Editor: Milan Mikuláštík Poslední změna: 5.2. 2025 17:02